Salarha'daki TOKİ konutları TBMM gündemine taşındı

Salarha’da TOKİ’nin 465 konut projesi için arazilerine acele kamulaştırma ile el konulan 140 kişinin mağduriyeti TBMM gündemine geldi.

Salarha'daki TOKİ konutları TBMM gündemine taşındı
21 Eylül 2023 - 12:39
CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Salarha’da yapılmakta olan TOKİ konutlarının hak sahiplerine satışındaki sözleşmelerin ağır koşullarını gündeme getirdi.

Ocaklı, memur maaş artışı oranında artan taksit şeklinde yapılan sözleşmeler nedeniyle arazilerine acele kamulaştırma ile birçok kişinin mağduiryet yaşadığını ifade ederek, “Sosyal Konut projesi adı altında arazilerine, acele kamulaştırma ile piyasa değerinin çok altında fiyatlarla el konulan, birçoğu emekli olan ve başka bir geliri olmayan vatandaşlar, bu ağır ödeme koşullarını yerine getirmekte zorlanmaktadır.” dedi.

Taksitleri ödedikçe kalan borçları artıyor!

Rize merkeze bağlı Salarha Beldesinde 2019 yılında yapımına başlanan, 12 iş yeri ve 465 daireden oluşan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Projesinde arazileri acele kamulaştırma ile ellerinden alınan, birçoğu emekli ve başka bir geliri olmayan 140 kişi ile yapılan sözleşmeler; memur maaş artışına endeksli olarak taksit tutarlarının artırılacağı şekilde yapıldı.

2019’da satış bedeli 923.464,74 TL olarak belirlenen konutlar için yüzde 10 peşinat alındı. TOKİ, 240 ay taksitle satış yapacağını duyurmasına rağmen taksit sayısını 180 aya düşürdü. İlk dört ay 4.617,32 TL taksit ödeyen hak sahiplerinin taksit tutarı memur maaş artışına göre artırılarak 5.540,79 TL’ye yükseltildi.

Ödemelerini zamanında yaptığı halde artan taksit tutarları nedeniyle kalan borçları azalmak yerine artan vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı. Birçoğu emekli olan ve ellerine 7.500 TL geçen arazi sahiplerinin geliri değişmediği halde borçları katlanarak artmaya devam ediyor. 

Vatandaşlar, aynı projede farklı sözleşmeler imzalandığını, 140 kişi dışındaki sözleşmelerin sabit taksit ödemeleri ile yapıldığını ifade ederken, TOKİ’den yapılan ön bilgilendirmede; “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihinni takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır.” Denildiğini hatırlatan Ocaklı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’den şu sorulara cevap istedi:

1. Rize Merkez Salarha Beldesinde 465 Konut projesi için acele kamulaştırma ile ne kadar arazi elde edilmiştir? Bu araziler için metrekare başına ödenen tutar ne kadardır?

2. Kura çekimi öncesi TOKİ’den yapılan bilgilendirmede; taksit sayısının 240 ay olacağı belirtilmiş olmasına karşın, sözleşmelerin 180 ay üzerinden yapılmasının nedeni nedir? 

3. Sosyal konut adı altında vatandaşların arazilerine el koyup, sonra size daire vereceğiz diyerek, ödeyemeyecekleri sözleşmelerle insanları çaresiz bırakmak, sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmakta mıdır?

4. Söz konusu 465 konutun arazilerine el konulan 140’ının artan taksit ödemeli, geri kalan 325’inin sabit taksit ödemeli şekilde satılmasının nedeni nedir?  Söz konusu 325 kişi Şehit aileleri, harp ve vazife malülü ile bunların dul ve yetimlerinden mi müteşekkildir?

5. Emekli maaşında artış olmadığı halde birçoğu emekli olan vatandaşların borçlarının artmasına neden olan sözleşmenin düzeltilerek, mağdur edildiğini düşünen vatandaşları rahatlatacak bir çalışmanız var mıdır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de 6 ayrı suçtan aranan 4 kişi yakalandı
Rize'de 6 ayrı suçtan aranan 4 kişi yakalandı
Çayelispor lider oldu, Rize Özel İdarespor ilk 3 puanını aldı
Çayelispor lider oldu, Rize Özel İdarespor ilk 3 puanını aldı